English

Asansör İstanbul

ILDC 2015 ULUSLARARASI ASANSÖR TASARIM YARIŞMASI’NIN KAZANANLARI BELLİ OLDU

Asansör İstanbul Fuarı kapsamında uluslararası ölçekte düzenlenen tasarım şöleninde, bu yıl bina dışından asansör çözümleri yarıştı.

İFO Fuarcılık ve AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) tarafından ETMK desteği ile düzenlenen ILDC 2015 Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması sonuçlandı. “Mevcut Binalara Yapılacak Yeni Asansörler”i konu alan yarışmada birincilik ödülüne değer proje bulunamazken, ikincilik ödülünü Panoramya isimli ortak projeleriyle Hilal Kurt ve Merve Aynur aldı. Bu yıl 6.’sı organize edilen yarışmanın üçünsü ise Blade isimli projeleri ile Pınar Şimşek ve Emre Çağlar oldu. Dereceye giren projeler, 28 ülkeden 440 firmanın yer aldığı Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı’nda sergilendi.

Asansörü bulunmayan mevcut binalarda, özellikle yaşlı ve engellilerin katlar arasında yolculuk yapabilmesini mümkün kılacak tasarım çözümlerinin yarıştığı ILDC 2015’in ödül töreni, Asansör İstanbul Fuarı’nın geleneksel açılış galasında yapıldı. Birincinin çıkmadığı yarışmada 6 bin TL’lik ikincilik ödülünü Panoramya projesi aldı. Engelli kullanımına da uygun olarak 8 kişi kapasiteli tasarlanan bu panoramik asansör, zeminindeki kayan platform sayesinde tek tuşla bina içine erişimi sağlıyor. Ayrıca prefabrik parçalardan oluşan tasarım, istenilen binaya kolaylıkla monte edilebiliyor.

Türkiye’nin tek Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması ILDC 2015’in 3 bin TL’lik üçüncülük ödülüne hak kazanan Blade isimli tasarım ise sahip olduğu üçgen yatay kesiti sayesinde, standart kutu kesitli asansör sistemlerine göre binanın dış cephesine daha yüksek oranda uyum sağlayabilecek ve engelli yolculara, kabine girdikleri yönde çıkma kolaylığı getiren bir çözüm olarak düşünülmüş. Blade isimli asansör projesi, aynı zamanda, kat hollerine bağlanabilecek bir spiral yangın merdiveniyle binaları, daha az maliyetle daha güvenli hale getirmeye de yardımcı olacak şekilde tasarlanmış.

ILDC 2015 Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması’nın sonuçlarına ilişkin detaylı bilgi almak isteyenler, www.asansoristanbul.comve www.asansortasarim.com adreslerini ziyaret edebilirler.